16 Ağustos 2014 Cumartesi

Trabzonspor'un yeni 10 Numarası: Mehmet Ekici


          Trabzonspor’un yeni transferi Mehmet Ekici, 25 Mart 1990 tarihinde Münich’te dünyaya geldi. Almanya gibi futbolcu yetiştirme dehası olan bir ülkede topla tanışması beklenildiği gibi erken oldu. Henüz 5 yaşında şu an Almanya 3. Ligi takımlarından olan SpVgg Unterhaching'de futbola ilk adımını attı. Burada yaklaşık 2 sene geçirdikten sonra 1997 yılında FC Bayern Münich’in altyapısına transfer oldu. Altyapı eğitimine burada devam ederek 2006-07 sezonunda Bayern Münich’in U17 takımına yükseldi. Burada hem Güney grubu hemde Almanya şampiyonluğu elde ettiler.

          2007-08 sezonunda ise U19 takımına yükseldi ve gayet başarılı bir performans gösterdi. U19 takımıyla ligi 3. bitirdiler ve Mehmet Ekici çıktığı 19 maçta 13 gol attı. Bu sezonda zaman zaman Bayern Münich 2 takımıyla maçlara çıktı. 2008-09 sezonunda format değişikliğine giderek Almanya 3. Ligi adına alan Regionalliga Süd’de Bayern Münich 2 takımıyla sezona devam etti. Çıktığı 32 maçta 6 gol ve 5 asist ile sezonu tamamladı.

          Şöyle bir anektodu da es geçmeyelim; Mehmet Ekici 2008-09 sezonuna çok iyi başladı ve çıktığı ilk 5 maçta 3 gol ve 2 asist üretti. Thomas Kraft (Hertha Berlin), Holger Badstuber (Bayern Münih), Thomas Müller (Bayern Münih), Georg Niedermeier (Stuttgart) ve Deniz Yılmaz (Trabzonspor ) ile takımın en önemli futbolcuları arasındaydı.


          2009-10 sezonunda Bayern Münih 2 takımının başına Mehmet Scholl’ün getirilmesi Mehmet Ekici için önemli bir aşamaydı ve buna paralel olarak Mehmet Scholl tarafından özel çalıştırılarak performansını yükseltti. Ek olarak zaman zaman A takım ile antremanlara çıktı ve Bayern Münih’in 2009-10 sezonu Şampiyonlar Ligi kadrosunda yer aldı fakat şans bulamadı. Diego Contento ve David Alaba ile birlikte genç takımın en önemli futbolcuları arasında yer aldı.

       2010-11 sezonuyla birlikte daha çok forma şansı bulacağını düşündüğü İlkay Gündoğan'lı Nürnberg’e kiralandı. Burada herkesin takdirini kazanan ve Avrupa piyasasında adından söz ettirecek bir performans sergileyerek çıktığı 36 maçta 4 gol atıp 11 asist yaptı.

       2011-12 sezonunda ise Bayern Münich’te kalacak mı derken 5 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında Werder Bremen’e transfer oldu. Hatta Werder Bremen’e transferi gerçekleştiğinde "Yeni Mesut Özil" yakıştırması yapılıyor, üzerindeki baskı ve sorumluluk artıyordu. 2011-12 sezonunu sakatlık şanssızlığı ve takıma adapte olma sorunlarıyla kendisinden beklenilenin altında kalarak 21 maçta 1 gol 4 asistlik performanıyla tamamladı.

       2012-13 sezonuna ise geride bıraktığı sezonun etkileri ile başladı. Sezonun ilk yarısında fazla forma şansı bulamadı. Tabi bunda kendi performansından ziyade 2011-12 sezonunun ardından büyük bir çıkış yakalayan mevkidaşı Aaron Hunt’un payı büyüktü. Takımın o sezon resmen beyniydi çıktığı 28 maçta 11 gol atıp 6 asist yaptı. Mehmet Ekici ise 9 maçta 2 gol atarak sezonu tamamladı. Şunu belirtmekte fayda var, sezonun sonlarına doğru yaşadığı sakatlık ile formadan uzak kaldı.

       2013-2014 sezonu ise Mehmet Ekici için kabus sezon desek yanılmayız herhalde. Mehmet Ekici Werder Bremen adına artık gözden düşmüştü ve verilen son şansları da değerlendiremeyince takımdan ayrılması kaçınılmaz oldu. Bazı maçlarda kadro dışı kaldı. Werder Bremen’e geldiği ilk sezonları hatırladığım kadarıyla kötü performans gösterse bile dönemin hocası Thomas Schaaf tarafından kendisine hep kredi verildi. Fakat 2013-14 sezonuyla takımın başına geçen Robin Dutt tarafından kredisi pek fazla olmadı. Şans verildi, fakat Mehmet Ekici iyi değerlendiremeyince ayrılık kaçınılmaz oldu sezonu 11 maçta attığı 1 golle tamamladı ve bu sezon başında 1,5 milyon Euro'ya Trabzonspor’a transfer oldu.

ARTILAR / EKSİLER
          Orta sahanın her yerinde oynayabilen bir isim fakat her zaman en verimli olduğu yer 10 numara pozisyonu. 10 numara pozisyonunda oynayan oyuncularda bulunan özelliklerin hemen hemen hepsi Mehmet Ekici de mevcut. Teknik, görüş ve takım arkadaşına gollük pozisyonlar yaratma formda bir Mehmet Ekici’nin öne çıkan özelliklerinden bazıları. Sağ ayağını çok etkili kullanabilen bir isim. Atmaktan çok attırmayı, arkadaşlarını pozisyona sokmayı seven bir isim. Duran toplar konusunda çok etkili, bu konuda kendisine uzman desek yalan söylemiş olmayız. Attığı güzel frikik golleri futbol severlerin zihninin bir köşesinde kendine yer edinmiştir

          Türk statüsünde oynayabilen 10 numaralar arasında en göze batan futbolcuydu ve 1.5 milyon Euro bonservis bedeliyle almak gerçekten takdir edilecek bir hamle.

          Gelelim eksik ve kendini geliştirmesi gereken noktalara. Son 2-2,5 sezonu doğru düzgün maç yapmadan geçirdiğini söylemekte büyük yarar var. Önce maç eksikliğini kapatması gerek ve tabi ki kafasını futbola yöneltmesi şart. Maç oynamamasına paralel olarak özgüven eksikliği var, bunu aşması gerek.

          Birkaç yerde gördüm, yukarıda da belirttim. Kanatta oynaması son tercih olmalı. O bölgede oynaması şu an için sadece boş çabalamaya girer. 10 numara oynamayıp ön libero ve çift yönlü orta saha olarak oynayacağı zamanlar olabilir bunun için biraz defansif anlamda kendini geliştirmesi hem takımı hemde kendi yararına olacaktır. Bir de bazen topu ayağında gerektiğinden fazla tutuyor, buna dikkat etmesi gerek.

Trabzonspor'da ne yapar?
          Trabzonspor’u genel olarak ele aldığımızda transferlerden kaynaklanan sorunların mevcut olduğunu görüyoruz. Takım neredeyse baştan yaratıldı, yeni teknik direktörle beraber yeni bir anlayış ve sistem getirildi. Bunlar takımda bir uyum sorunu yaratabilir. Mehmet Ekici’nin transferi ile birlikte takımdaki 10 numara sayısı 2 oldu, diğeri bildiğiniz üzere Özer Hurmacı. Vahid Hoca’nın kanat özellikli bir futbolcuyu 10 numaraya çekmediği sürece Mehmet Ekici’yi oynamaması için tehdit eden bir unsur yok gibi görünüyor.

          Trabzonspor'un 4-2-3-1 sistemi ile oynayacağını varsayarsak Mehmet Ekici'nin ilk 11'de olması muhtemel. Gurbetçi oyuncunun özellikle Oscar Cardozo ile uyumu çok önemli. Oscar Cardozo ceza sahası golcüsü, yani kendi kendine gol pozisyonu yaratamayan, yanında mutlak surette tamamlayıcısı olması gereken tipte bir forvet. Üzerindeki ölü toprağı attığı an ve maç ritmini yakaladığı taktirde Mehmet Ekici, Oscar Cardozo’ya gollerini atmasında yardımcı ve tamamlayıcı olur.

          Son olarak Mehmet Ekici son 2 sezonu neredeyse maç oynamadan geçirdi fakat hala potansiyeli olan bir futbolcu, patlama yapabilir. Yaşı buna müsait. Ödenen bonservis ise şu yerli piyasasında çok makul. Tutmama ihtimali elbette var fakat patlama yapıp Nürnberg’deki o eski günlerine dönerse çok can yakar ve piyasasını yükseltir. Bunun için Trabzonspor doğru bir takımmış gibime geliyor.

Son olarak Nürnberg'de harikalar yarattığı sezondan sadece bir kesit:Hazırlayan: Muhammed EKTİ
Transfer Merkezi

Transfer, Röportaj, Araştırma, Analiz

www.TransferMerkez.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder