22 Nisan 2013 Pazartesi

Röportaj: Mesut Saray (Tavşanlı Linyitspor)

     Sitemizin ve dergimizin bu ayki konuğu futbol sahalarının Kıvanç Tatlıtuğ'u olarak anılan Tavşanlı Linyitspor’un yakışıklı oyuncusu Mesut Saray. 1987 doğumlu sol kanat oyuncusu futbola Zeytinburnuspor altyapısında başladıktan sonra Çanakkale Dardanelspor’daki çıkışıyla dikkat çekip Tavşanlı Linyitspor’a transfer olmuştu. İsterseniz artık keyifli sohbetimize geçelim..

Merhabalar Mesut, futbola ilk nasıl ve ne zaman başladın, futbolculuğu seçmende neler etkili oldu?
     Futbola her çocuk gibi mahalle arasında arkadaşlarımla oynarken başladı. Çoğu zaman çocukken evden azar işitmenin sebebi futboldur. Üstü başı toz toprak içinde eve gittiğim çok olmuştur. Ama sağ olsunlar ailenin en küçüğü olarak bana desteklerini hiç esirgemediler. Futbolculuğu seçmemde en büyük etken ise heyecanlı bir kişiliğimin olması ve futbol oynarken harika bir vakit geçirmemin etkisi çok olmuştur. Okulda herkes doktor, polis, mühendis olacağım derken ben futbolcu olacağım derdim.

3. Lig’den 1.Lig’e uzanan kariyerinde en çok kimlerin sana katkısı oldu. Buralara gelmende hangi hocaların daha çok rolü var sence?
     Tabii ki en başta ailemin desteğini hiçe saymamak gerek onların desteği olmadan buralara kadar gelemezdim. Doğduğum büyüdüğüm şehrin takımı Zeytinburnuspor'da oynarken Yusuf Uzuner, Saffet Akyüz, Erdal Alparslan, Lemi Çelik, Galip Gündoğdu ve Mustafa Serin hocalarımın buralara kadar gelmemde bana çok büyük faydaları olmuştur. Benim futbolumu izleyip beğenen ve benim 4 yıl boyunca Dardanelspor'da oynamamı sağlayan Mitroviç hocam olmuştur. Ayrıca Ocak ayında vefat eden Rahmetli Hocam Arif Peçenek bana değer veren hocalarım arasındaydı..

Bir sol kanat oyuncusu olarak kendinde bir beğendiğin, güçlü ya da zayıf olduğunu düşündüğün yönler neler? Özellikle geliştirmen gereken bir eksiğin olduğunu düşünüyor musun?
     Hücum anlamında ofansif yönlerimi ve sol ayağımla sert şut çekebilmem en beğendiğim özelliklerim. Bir futbolcu ister 20 yaşında olsun, ister 35 yaşında olsun her alanda kendisini geliştirmesi gerekir diye düşünüyorum. Benim ise geliştirmem gereken yönlerim defansif anlamda olduğu kanaatindeyim.

Tavşanlı Linyitspor’un bu seneki durumu hakkında düşüncelerin neler? Sezona çok iyi başlamadınız ve şu an ligde kalma savaşı sürüyor. Sizce hedeflerinizi başarabilecek misiniz?
     Evet, bu sezon işler istediğimiz gibi gitmiyor. Sezon başı hedefimiz play-off'a kalmaktı ama istemediğimiz sonuçlar, hakem hatalarının maçı etkilemesi bu hedefimizden bizi uzaklaştırdı. Bana değer veren hocaların başında gelen Rahmetli Arif hocamızı kaybetmek bizi derinden yaraladı. O haftalar cenazeden dolayı neredeyse idmansız maçlara çıktık. Ama ne olursa olsun bahanelere sığınmamak gerek biz sezon sonuna kadar elimizden geleni yaparak Allah'ın izniyle bu ligde kalacağız. Geçen sene son 3 haftada lideri ve ikinciyi yenerek ligde kalmıştık bu senede yapabiliriz.

Kariyerinde bunda sonraki hedeflerin neler? Süper Lig’de, büyük takımlarda  ya da milli takımda oynamak hedeflerin arasında var mı?
     Tabii ki en büyük hedeflerim arasında geliyor milli takımda 7 numaralı formayı giymek. Milli takımda forma giymek için daha önce kariyerim için önemli bir yer tutan Süper Lig'de ilk 6 hedefi içinde olan bir takımın vazgeçilmez oyuncuları arasında olmak var.

Taraftarların çok sevdiği bir oyuncu olduğunu biliyoruz. Tavşanlı ve Kütahya halkının Tavşanlı Linyitspor’a desteği nasıl sence? Bizim aracılığımızla taraftarlarınıza iletmek istediğiniz şeyler var mı?
     Sağolsunlar, taraftarla ilgili şuana kadar hiç bir problemim olmadı. Geçen sene geldiğimde direkler ve şansızlık gol atmama baya bir süre engel oldu, o dönemde bile esprili bir şekilde beni tribünlere çağırarak kış kış cinler kış kış diyerek beni motive ettiler. Kütahya il merkezinin belli bir kısmı anlam veremediğim bir şekilde Linyitspor'u benimsemiyor ama bunu Tavşanlı halkı ve Taraftar grubları Neşter olsun, Murat Gazi olsun bunu dengeliyorlar. Taraftarlarımız geçen seneki gibi desteklerini devam ederler bu takımın sırtı yere gelmez.

Kendi mevkiinde oynayan futbolcular içinde en çok beğendiğin, örnek aldığın isimler kimler?
     Ben hocalarımın kararına göre hem bek hem de açık olarak oynadığım için beğendiğim isimlerin başında Brezilya'nın ve Real Madrid'in efsanevi oyuncularından Fenerbahçe'de de oynayan Roberto Carlos geliyor. Onun dışında günümüzdeki isimlerden Bale, Ronaldo ve Galatasaray'da top oynamış Ribery beğendiğim isimler arasında.

PTT 1. Lig’den en çok beğendiğin, kalite olarak bu ligin üstünde oyuncular olduğunu düşündüğün isimler kimler?
     Takım arkadaşım Sakıb Aytaç'ın yaşı genç ilerleyen zamanlarda kendini geliştirirse Süper Lig'de oynayacağını düşünüyorum. Diğer takımlardan ise Erdal Kılıçarslan, Ars, Depetris, Cernat, Kahe, Gohou'nun kalitelerinin bu ligin üstünde olduğunu düşünüyorum.


PTT 1. Lig’le Süper Lig arasında ne kadar kalite farkı var sence? Süper Lig’e çıkan bir takım kadrosunu koruyup birkaç takviyeyle Süper Lig’de tutunabilir mi? Örneğin Akhisar çok küçük bir bütçeyle önemli işler başarıyor. Bu planlı bir şekilde yapılırsa genele yayılabilir mi?
     Bence tek fark Süper Lig takımlarının maddi yönden olağanüstü paralar harcaması diye düşünüyorum. 3 büyüklerdeki ün yapmış bir futbolcunun değeri herhangir ibr 1. Lig takımının toplam değeri olabiliyor. Bu durumda iki lig arasında kalite farkı oluşturuyor. 1. Lig takımının Süper Lig'de tutunabilmesi için taraftardan gelen desteğin ve takım oyununun önemli etkenler oluşturduğunu düşünüyorum. Planlı bir şekilde yapılanılırsa zaman geçtikçe iki lig arasında ki kalite farkı da kalmaz ve Anadolu'dan da Bursaspor gibi şampiyonlar çıkabilir.

Türkiye ya da yurtdışında taraftarı olduğun, ileride formasını giymek istediğin bir takım var mı?
     Türkiye'de hangi takımda oynarsam o takımın taraftarı oluyorum. Bence kendi oynadığı takımın taraftarı olmayan futbolcu hiçbir başarıyı elde edemez. Sempati duyduğum takımlar var tabii ki de. İspanya da Real Madrid'i takip etmeye çalışıyorum. Forma giymemiz bu vakitten sonra zor ama neden olmasın :)))

Takımda en iyi anlaştığın oyuncular kimler? Antrenman ve maçlar dışında kalan boş vakitlerini nasıl değerlendiriyorsun?
     Takımda saha dışında arkadaşlık üst düzeyde  saha içindeyse en çok Murat Yılmaz, Sakıb Aytaç, Abdi Abi ve Ferhat ile iyi anlaştığımızı düşünüyorum. Tavşanlı küçük bir yerleşim yeri olduğu için pek fazla sosyal aktivitesi yok o yüzden antrenmandan ve maçlardan kalan vakitleri çoğu zaman tesislerde geçiriyoruz. İzin günlerimde ise İstanbul'a ailemin yanına ziyarete gidiyorum.

Futbol yeteneklerinin dışında yakışıklılığınla da tanınıyorsun, sana yeşil sahaların Kıvanç Tatlıtuğ’u diyorlar. Hatta TRT Spor tarafından düzenlenen bir yarışmada 10 bin oyla 1.Lig’in en yakışıklı oyuncusu seçilmiştin. Özellikle bayanların yoğun ilgisiyle karşılaştığını tahmin etmek zor değil. Bu ilgi seni rahatsız ediyor mu yoksa bu durum bir futbolcu için avantaj mıdır?
     Tavşanlı taraftarının büyük desteğiyle yarışmada 1. olmak güzel bir duyguydu .Yarışmadan sonra Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni ekleyen ve benimle tanışmak isteyen bayan oranında biraz artış oldu tabi. İlgi beni rahatsız etmiyor aksine daha da mutlu ediyor. Futbol taraftarlarla oynanan bir sonuç oyunu olduğu için bana ilgi gösteren futbolseverlere ben de ilgi göstermeye çalışıyorum, fotoğraf ve imza isteklerini kırmamaya çalışıyorum.

Bu keyifli sohbet ve bize zaman ayırdığın için teşekkürler. Son olarak senin okuyucularımıza iletmek istediğin bir şey var mı?
     Ne demek ben teşekkür ederim, sizede yayın hayatınızda başarılar diliyorum..

Röportaj: Çetin KUZU
Bu röportaj TransferMerkez.com tarafından yapılmıştır, tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. 
Transfer Merkezi

Transfer, Röportaj, Araştırma, Analiz

www.TransferMerkez.com

1 yorum:

  1. Sibel Demirci22 Nisan 2013 16:29

    çok yakışıklı gerçekten yaa, sırf onun için izliyorum tavşanlı'nın maçlarını :)

    YanıtlaSil