24 Nisan 2014 Perşembe

Sporcu Sağlığı: Zaferi Kutlarken Dikkat!

       Birçok karşılaşmanın ardından gelen zafer sevinci ile gerek taraftarlar gerekse oyuncular bir araya gelip o günün keyfini çıkarmak ister. Bu kutlamalarda karşılaşmanın sonlanmasının ve alınan galibiyetin verdiği rahatlık ile deyimi yerindeyse bir bayram sevinci yaşanır. Fakat bu bayram sevincini her bayramda da olduğu gibi sadece midelerimizi sevindirmek olarak görmek olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

       Hem ortama ayak uydurup, sosyal yaşamınızdan vazgeçmeyip hem de diyetinize sadık kalmayı nasıl başaracaksınız?

       Akşam katılacağınız ziyafeti düşünerek güne kahvaltısız başlama gibi bir hataya asla düşmeyin. Çünkü günün en önemli öğünü kuşkusuz “kahvaltı”dır. Adı üstünde kahve-altı. Yani kahve dahi içmeden bir şeyler yenilmesi gerektiğini anlatmak için türetilmiş bir kelimedir.

       Aç gidilen bol kalorili, tatlı ürünler servis edilen bu tarz kutlama ve davetler tüm savunma mekanizmanızı yıktığı için şekerli ürünlerden uzak durmaya çalışın: çünkü asıl düşmanımız yağ değil, şekerdir.

       Eğer tatlılara bir türlü karşı koyamıyorsanız bir tabağa tatmak istediklerinizden küçük parçalar alın.

       Alkol tüketilecekse sarhoşluğun azaltılması için farklı yöntemler uygulanabilir. Bunlardan biri mümkünse içki içmeye başlanmadan önce bir bardak süt veya bir fincan zeytinyağı içilmesidir.

       Eğer elinizde içki olmadan duramıyorsanız şarap ve soda karışımı ya da sadece soda sizin için en uygun olanıdır.

       Büyük bardaklarda içi buzla dolu içkiler de idealdir; çünkü içme süreniz uzar. Böylece mümkün olduğunca az içki içmiş olursunuz.

       Tek tip içkiyle yetinilmeli; hammaddesi üzüm ve tahıl olan içkiler birbirlerine karıştırılmamalıdır.

       Gün içinde bol miktarda su tüketilmelidir. Alkol ile çoğu kişi su tüketmeyi tercih etmeyeceği için (ki alkol alırken ara ara su tüketilmelidir) günlük almanız gereken su miktarını dengelemeniz önemlidir.

       İçkiyle kuruyemiş gibi tuzlu gıdaların tüketilmesi lezzetli olmasının yanı sıra tıbbi öneme de sahiptir. Yüksek düzeyde potasyum içeren bira ve şarap kısa sürede çok tüketildiğinde vücudun sodyum-potasyum dengesini bozar. Kramp ve kalp spazmına neden olabilecek bu dengesizliği küçük bir miktar tuzlu leblebi bile engelleyebilecek sodyuma sahiptir.

Hazırlayan: Canan AKARCA KUZU
Transfer Merkezi

Transfer, Röportaj, Araştırma, Analiz

www.TransferMerkez.com

1 yorum:

  1. Keşke bu yazdıklarını okuyan ve uygulayan bilinçli sporcularımız olsa...Eline sağlık

    YanıtlaSil