10 Kasım 2014 Pazartesi

Oyuncu Raporu: Pavel Savitskiy

       Pavel Savitskiy, 12 Temmuz 1994 tarihinde Beyaz Rusya'nın Grodno kentinde dünyaya geldi. Futbola da doğduğu şehrin takımında başlayan Pavel, genç yaşta Neman Grodno'nun A takımında yer bulmuştur. Pavel, Grodno'nun A takımı ile ilk lig maçına çıktığında henüz 18 yaşındaydı. O zamandan itibaren formayı bir daha hiç bırakmayan genç futbolcu, şu an kulübün en önemli futbolcularından birisi. Çok da başarılı olmayan Belarus takımın parıldayan yıldızı olan Savitskiy, aynı zaman Belarus Milli takımında bütün alt yaş kategorilerinde forma giydikten sonra Belarus A Milli takımına yükselmeyi başarmış bir isim.

       Genç futbolcunun geçmişine kısaca göz attık, şimdi futbolcunun saha içerisinde neler yaptığına bakalım. Savitskiy'in pozisyonu sol kanat ama kanatların her ikisinde de başarıyla görev yapabiliyor. Oyuncu; hızı, çabukluğu, teknik özellikleri ve bileklerine hakim olmasıyla gelecekte bu pozisyonda büyük potansiyel vaad ediyor. Fiziği de gayet yerinde olan futbolcunun en belirgin özelliği ise kanatlardan içeriye çok rahat gidebilmesi. Zira oyuncu takımıyla çıktığı çoğu maçta bu oyun stili ile çok gol attı ve attırdıı. İstatistikler de bu söylediğimi özetler nitelikte zaten. Savitskiy takımıyla çıktığı 129 maçta 36 gol atarak 18 asist yaptı. Genç Belarus oyuncu, milli takımlarda çıktığı 41 maçta ise 21 gol attı. Ayrıca UEFA Avrupa Ligi'nde çıktığı 2 maça da 1 gol sığdırarak uluslararası turnuvalarda başarıyla boy göstermiş oldu.

       Genç oyuncunun defansif yönden çok iyi olduğunu söylemek zor fakat ofansif yönden henüz işlenmemiş bir cevher. Savitskiy'nin eksi yönlerine gelecek olursak; aşırı hırsından dolayı gereksiz sarı kartlar görmesi ve oynadığı ligin çok tanınmamış, gelişmemiş bir lig olması sayılabilir. Eğer Savitskiy, Belarus ligi yerine Hollanda veya Fransa'da oynuyor olsaydı Premier Lig ekipleri veya Porto oyuncuyu şu an kapmış olurdu.

       Savitskiy'nin maliyeti ise tabiri caizse ''sudan ucuz''. Zira oyuncunun takımıyla olan sözleşmesi 31.12.2014 tarihinde sona eriyor ve oyuncu serbest statüsüne geçmiş oluyor. Ligimizde dönen paraları düşündüğümüzde, Savitskiy'in takımlarımızın herhangi birinden gelecek teklife hayır diyemeyeceğini düşünüyorum. Kanat oyuncusu arayan her takımın mutlaka Savitskiy'i izlemesi lazım, çünkü bu oyuncu hem skor anlamında hem de gelecekte para kazandırma anlamında kulübe büyük katkılar sağlayabilir.

Hazırlayan: Uğur YILMAZ
Transfer Merkezi

Transfer, Röportaj, Araştırma, Analiz

www.TransferMerkez.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder