18 Nisan 2016 Pazartesi

Röportaj: Murat Hacıoğlu


        Transfer Merkezi Dergisi'nin bugünkü konuğu bir zamanlar Fenerbahçe forması da giyen, uzun yıllar Süper Lig'de top koşturan Murat Hacıoğlu. Kaptanlığını yaptığı Etimesgut Belediyespor ile 3.Lig'de haftalar kala şampiyonluklarını ilan edip 2.Lig'e çıkmayı başaran tecrübeli oyuncuyla keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle şampiyonluk yaşadığınız için tebrik ediyorum. Profesyonel futbol yaşamında 2. şampiyonluk bu. Şampiyonluk hakkında duygularınızı alarak röportajımıza başlayalım.
Tabi şampiyonluk duygusu çok farklı bir şey. Ben en son 2005 yılında Fenerbahçe'de şampiyonluk yaşamıştım. Burada da şampiyonluk yaşamak nasip oldu. Bir de 4 hafta kala şampiyonluğu ilan edince çok daha güzel oldu. Çünkü 3.Lig çok zorlu bir lig, iyi takımlar var ve mücadele üst düzeyde. Bu nedenle 4 hafta kala şampiyon olmak bizim için gurur verici. Etimesgut Belediyespor adına da bu şampiyonluk çok önemliydi. Etimesgut Belediyespor henüz 2 sezondur profesyonel liglerde ve 2. senesinde şampiyonluğun yaşanması çok önemli, herkese hayırlı olsun.

Geçen sezon takım küme düşme mücadelesi verirken son hafta da attığın 2 golle takımı ligde tuttun. Belki de bu sezon yaşanılan şampiyonluğun ilk adımı bu maçtı. Bu konu hakkında düşüncelerin neler?
Geçen seneki süreç çok daha zorluydu, geçen sezonki o maçta beraberlik bile bizi küme düşürüyordu. Öyle bir maçta 2 gol de bana nasip oldu ve attığım 2 golde frikik golüydü. Ben her zaman söylüyorum bu takımın geçen sezon ligde kalması bu kulübün önünü çok açtı. Çünkü bu kulüp maddi olarak rahat ve kimsenin aklında bir soru işareti yok. Başkanımız, Belediye Başkanımız hem maddi hem manevi anlamda her türlü desteği veriyor bizlere, bu sezon çok daha iyi takım kuruldu, çok iyi bir kamp dönemi geçirdik ve 4 hafta kala şampiyon olduk. Çok mutluyuz.

Geçen sene lig düşmeme mücadelesi verirken bu sezon şampiyon olan bir takım var. Geçen seneden bu yana neler değişti?
Geçen sene son maçta ligde kalmamız bu takıma aslında çok şeyler kattı. Yeni bir yapılanmaya gidildi, oyuncu kalitesi arttı. Ayrıca karakter olarak çok düzgün bir takım kuruldu ki bu bence en önemlisi. Ayrıca çok iyi sezon başı kampı geçirdik, benim son 6-7 senedir geçirdiğim en iyi kamp süreciydi. Bunun sonucunda lige çok güçlü girdik ve 7'de 7 yaptık, 4. haftadan itibaren liderliği aldık ve sonuncunda şampiyon olduk. Buda çok çalışma, kenetlenmeyle oldu. Hocama ve takım arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.

Biraz geçmişe gidelim. Diyarbakırspor'da başarılı 2 sezon geçirdin ve Milli Takıma kadar yükseldin ardından Fenerbahçe'ye transferin gerçekleşti. Fenerbahçe'ye transfer olma sürecini bizlere anlatır mısın? O dönemde başka kulüplerden teklif almış mıydın?
Diyarbakırspor'da çok iyi 2 sezon geçirmiştim, en iyi çıkış yakaladığım kulüptü ve çok güzel günlerim geçmişti orada. A Milli Takım'a da Diyarbakırspor'da oynarken seçilmiştim. İyi bir sezondan sonra 4-5 takımdan teklif almıştım haliyle. Galatasaray ve Beşiktaş'ta bu takımların içindeydi. Sezon sonunda Fenerbahçe'ye gitmek nasip oldu, iyi ki gitmişim diyorum. Fenerbahçe gerçekten çok büyük kulüp, gittiğim ilk sezonda da şampiyonluk yaşadım. Yani orayı yaşamak lazım ciddi anlamda, her futbolcunun da hayalidir ve biz bunu Allah'a şükür yaşadık.

O dönem Fenerbahçe'ye transfer olman sana olumlu/olumsuz neler kattı?
Fenerbahçe kariyerimde büyük bir etken. Sonuçta ''Fenerbahçeli Murat Hacıoğlu'' olarak anılıyorum. İlk sene içinde şampiyonluk yaşadım, bu duyguyu da yaşadım. Çok büyük bir camia gerçekten. Her futbolcunun büyük takımda oynamasını, o havayı yaşamasını isterim. Bize de nasip oldu Fenerbahçe'de forma giydim. Anlatılmaz yaşanır denilir ya öyle. İlk sene çok fazla forma şansı bulamamıştım, ikinci sene Aykut Kocamanlı Konyaspor'a kiralandım. Geri döndüğümde Arthur Zico ile çalıştım, 100. yılda 3-4 hafta oynadım ve hatta golüm de vardı. Fakat o dönemde kendi istediğimle Ankaraspor'a transfer oldum. Fenerbahçe'den ayrılmamın hala pişmanlığını yaşıyorum. Keşke ayrılmasaydım diyorum, çünkü 100. yıl tarihine geçmek bize de nasip olurdu.

Hem Cristoph Daum hem de kısa bir süre de olsa Arthur Zico ile çalıştın. Bu iki teknik direktörü bir de senden dinleyelim. Neler düşünüyorsun?
Cristoph Daum biraz daha disiplinliydi, sürekli oynayan futbolcularla daha çok ilgilenirdi. Ama Zico daha çok cana yakın ve sevecendi. Oynayan, oynamayan herkes ile ilgilenirdi. Doğal olarak her ikisinin de karakterleri farklıydı. Ama kesinlikle her ikisi de çok büyük hocaydı.


Alex de Souza beraber oynama şansı yakaladın. Alex ile oynamak nasıl bir duygu?
Ben Nicolas Anelka, Pierre Van Hooijdonk  ile de beraber oynadım ancak Alex de Souza çok farklı bir futbolcuydu. Karakter olarak da çok iyi bir insandı. Alex maçta neyse antrenmandayda oydu. Herkes koşmuyor derdi ama inanılmaz teknik bir futbolcuydu. Gerçekten çalışkan bir insandı.

Biraz Süper Lig'e dönelim. Bu sezon sence şampiyon kim olur?
Fenerbahçe'nin 3 hafta sürekli puan kaybetmesi Beşiktaş'ı çok avantajlı duruma getirdi. Gönlüm Fenerbahçe'den yana ama Beşiktaş bu sezon çok güzel futbol oynuyor ve şampiyonluk şansları yüksek.

Senin de forma giydiğin Konyaspor, Aykut Kocaman ile müthiş bir çıkış yaptı. Konyaspor'un başarısı hakkında neler düşünüyorsun?
Ben biri kiralık olmak üzere 2 kez Konyaspor'da forma giydim. En iyi sezonlarımdan birisini Konyaspor'da geçirdim ve onun için Konya'nın, Konyaspor'un yeri bende ayrı. Şöyle baktığımızda gerçekten iyi bir takım kurulmuş ve Aykut Kocaman, Konyaspor'a çok şeyler katmış. Bir de seyirci takımına sahip çıkınca ve stad faktörü olunca başarı haliyle geldi. Bunun sonucunda büyük olasılıkla Avrupa'ya gidecekler, bende Konyaspor'un ekmeğini yemiş bir futbolcu olarak çok seviniyorum bu duruma.

Hem Konyaspor hem Ankaraspor'da Aykut Kocaman ile çalıştın. Aykut Kocaman'ı bir de senden dinleyelim.
Aykut Kocaman çalıştığım en iyi hocalardan biri diyebilirim. Hem oyun felsefesi hem de karakter olarak çok iyi bir insan. Futbolcuların da büyük saygı duyduğu ve sevdiği bir teknik direktör. Futbolcular Aykut Kocaman'ı benimsediği için futbolculara büyük katkısı oluyor. Sonuçta gittiği her takımda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Can-ı gönülden Aykut Hocama başarılar diliyorum.


1.Lig, 2.Lig ve şu an 3. Lig'de forma giymiş biri olarak, sence alt liglere gereken önem veriliyor mu?
Aşağıya indikçe doğal olarak şartlar zorlaşıyor. Bu da gelirle alakalı ve seyirci potansiyeli belli. Yukarıya çıktıkça hem gelir hem de seyirci potansiyeli olarak kulüpler daha rahat oluyor. Ama Federasyon nezdinde Türkiye Futbolcular Derneği başkanı sayın Hakan Ünsal bu lige çok önem veriyor. Bizimle de konuşmuştu bu durumu, hep bizim yanımızda. Kendisine de sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum.

Süper Lig'de oynarken alt liglere transfer olmanın bir futbolcu da etkileri sence neler? Bazı isimlere baktığımızda alt liglere transfer olduğunda futbolu bırakabiliyor, ancak sen devam ettin ve başarılı da oldun. Neler düşünüyorsun?
Oynadığın ligi kabul etmenle alakalı bir şey bu. Mesela ben burayı küçümsesem takıma ve kendime bir şey veremem. Ben hiçbir zaman burayı 3.Lig olarak görmedim. Sonuçta ben buraya geldiysem isteyerek ve bunu kabul ederek geldim. Dediğim gibi futbolcu oynadığı ligi küçük görmezse hiçbir sıkıntı yaşamaz. Ben de bunu yapıyorum ve bu ligde başarılı oldum.

Sözleşmen bu sezon sonunda bitiyor. Devam edecek misin? Futbolu bıraktıktan sonra neler yapacaksın?
Başkan ne derse o, başkan şampiyon olursak bir sezon daha oynarsın demişti bana. Oturup konuşacağız, sonuçta 2 senedir bu takıma neler verdiklerim belli. Devam derlerse devam edeceğiz. Tabi ki futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğü düşünüyorum. Önce kursa gidip diplomayı alacağız sonrasında inşallah böyle bir maceramız olacak.

Anadolu'nun birçok takımında forma giydin. Bize beraber oynadığın en iyi 11'i sayar mısın?
Çok isim var, 11'den ziyade Şenol Karagöl, Servet Çetin, Mehmet Yozgatlı, Tümer Metin, Tuncay Şanlı, Ceyhun Eriş, Rüştü Reçber ve tabi ki Alex de Souza ile oynadığım için mutluyum.

Alt yaş kategorileri olsun, A Milli olsun birçok kez Milli formayı giydin. Sence Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonasındaki şansı ne?
Kesinlikle gruptan çıkacağımızı düşünüyorum. Milli Takımımızın kadrosunu da çok beğeniyorum; genç ve dinamik bir kadroya sahibiz. Forvetteki sıkıntıyı aşarsak Allah'ın izniyle gruptan çıkarız. Çünkü grupta mucizeyi başardılar, çok sevindirdiler bizi. Yani 7 ihtimal vardı ve hepsi gerçekleşti. Milli Takımımıza canı gönülden başarılar diliyorum turnuvada.

Son olarak takım, taraftar ve sitemiz hakkında eklemek istediğin bir şeyler var mı?
Öncelikle bana vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum, elimden geldiğince sizi sosyal medyadan takip etmeye çalışıyorum. Şampiyonluğu Etimesgut halkına, camiamıza ve herkese hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Röportaj: Muhammed EKTİ
Transfer Merkezi

Transfer, Röportaj, Araştırma, Analiz

www.TransferMerkez.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder